sport

Real Madrid – Barcelona 0-4. Umilință pe Santiago Bernabeu

Fotograf Braila | Decoratiuni Evenimente Braila / Galati

Barcelona a învins-o fără drept de apel pe Real Madrid în primul „El Clasico” din acest sezon chiar pe Santiago Bernabeu, scor 4-0, iar astfel, trupa lui Hansi Flick își consolidează prima poziție în La Liga, potrivit GSP.ro.

Robert Lewandowski a reușit să puncteze de două ori în numai 2 minute (54’, respectiv 56’).

Mai întâi, ținut în joc de poziționarea greșită a lui Ferland Mendy, vârful polonez a scăpat singur cu Lunin și l-a executat fără emoții pe portarul Realului. Trupa lui Ancelotti nici nu a apucat să se regrupeze, că Lewandowski a lovit din nou, de această dată printr-o lovitură de cap.

În minutul 77, Lamine Yamal a dus scorul la 3-0, după ce a trimis un șut în „tavanul porții” lui Lunin, iar scorul final al partidei a fost stabilit de Raphinha 8 minute mai târziu, printr-o scăriță cu care l-a ridiculizat pe portarul Realului.

După acest rezultat, Barcelona acumulează 30 de puncte și își consolidează poziția de lider în La Liga, în timp ce Real Madrid rămâne pe locul al 2-lea, la 6 puncte în spatele catalanilor.

Sursa: Stiri Sport – Ultimele Stiri Sportive | Libertatea Read More